Agjencia Zhurnal.KS
Auto

Në panairin ndërkombëtar në Pekin, 785 modele të reja automjetesh prezantohen për herë të parë

Ka nisur këtë të shtunë në Pekin Ekspozita Ndërkombëtare e Automjeteve 2020, me dhjetëra modele të reja të makinave superluksoze që prezantohen për herë të parë.

Me pandeminë koronavirus që ka paralizuar mbarë botën, Auto China 2020 është aktiviteti i vetëm i këtij lloji që organizohet “live” për këtë vit. Me një sipërfaqe prej më shumë se 200 mijë metrash katrorë, kompanitë më të mëdha të prodhimit të automjeteve do të prezantojnë për publikun dhe adhuruesit e makinave 785 modele të reja, 82 prej të cilave shfaqen për herë të parë e nga të cilat 160 janë makina elektrike.

Shfaqja fokusohet tek inovacioni, kombinuar me teknologjitë më të fundit të tregut automobilistik edhe në modelet e vjetra.

Tregu i automjeteve në Kinë është sektori që është rimëkëmbur më shpejt gjatë muajve të fundit, edhe pse në pandemi. Shitjet e automjeteve u rritën vetëm në gusht me 11,6% në krahasim me një vit më parë.

Ekspozita në Pekin ishte menduar për në muajin prill, por u shty për shkak të pandemisë Covid-19. Ajo do të zgjasë deri më 5 tetor.

Postime të ngjashme

Një Lotus “i ri” i vitit 2013 shitet për 70.000 dollarë

S.B.

Prodhuesi më i madh i veturave në Kinë do të lansojë rivalin e Teslas

S.B.

Megane 2021 i prin rrugës elektrike të Renaultit

S.B.

Hyundai paralajmëron nxjerrjen në treg të modelit Alcazar

admin

Nis prodhimi i Audi Q4 e-tron

admin

Elon Musk: Ne kemi bërë veturat më të mirë të të gjitha kohërave

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...