Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Në Sofje sot mbahet Samiti për Ballkanin perëndimor, kryesojnë Shkupi dhe Sofja

Sofje, 10 nëntor – Zhurnal.mk – Sot në Sofje do të mbahet samiti i liderëve të Ballkanit Perëndimor, në të cilin këtë vit nikoqir janë Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria.

Delegacionin e Maqedonisë do ta udhëheq kryeministri Zoran Zaev, i shoqëruar nga zv.kryeministri Fatmir Bytyqi, zv.kryeministri Nikolla Dimitrov dhe ministri i Jashtëm Bujar Osmani.

Samiti, i cili do të mbahet përmes video konferencës për shkak të pandemisë me Covid-19, do të kryesohet nga kryeministrat Zaev dhe Borissov dhe do të drejtohet nga kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë Angela Merkel, me iniciativën e së cilës Procesi i Berlinit u iniciua dhe zbatohet.

Në seancën plenare të Samitit të Ballkanit Perëndimor brenda Procesit të Berlinit pritet të marrin pjesë udhëheqësit e vendeve të Ballkanit Perëndimor, si dhe zv.presidenti i Komisionit Evropian Josep Borrell dhe Komisioneri i BE për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi.

Në samit pritet të miratohet plani katër-vjeçar i veprimit për tregun e përbashkët rajonal, për të cilin krerët e shteteve dhe Qeverive do të nënshkruajnë një deklaratë.

Si logjistikë e këtyre dokumenteve strategjike, Samiti i Sofjes do të miratojë një numër memorandumesh dhe protokollesh, të tilla si Memorandumi i standardeve të përbashkëta rajonale mbi marrëveshjet ndërkombëtare të investimeve dhe protokolli mbi hyrjen e hapur në infrastrukturat kërkimore të Ballkanit Perëndimor.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...