Agjencia Zhurnal.KS
Ekonomi Maqedoni

Në vitin 2019 rreth 40,1 për qind e nevojave të përgjithshme për energji sigurohen nga burime vendore

Shkup, 20 tetor, zhurnal.mk – Gjatë vitit të 2019, 40,1 për qind e nevojave të përgjithshme të energjisë në vend janë mbuluar nga prodhimi vendor.

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistikë, bruto prodhimi primar i energjisë në vitin 2019 është 1.128.759 toe (ekuivalent i energjisë në ton nga nafta) apo 40,1 për qind të energjisë së përgjithshme të nevojshme e cila ka qenë 2.814.316 toe.

Vitin e kaluar konsumatorë më të mëdhenj të energjisë kanë qenë trafiku me 39,3 për qind, amvisëria me 23,8 dhe industria me 22,4 për qind të konsumit final në dispozicion.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...