Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

Ngjitja në majën e shkrirë

Ngjitësi i majave të akullta, Will Kadd, është rikthyer në Kilimanxharo me misionin e tij të fundit, ngjitjen.

Kjo ishte vizita e tij e dytë pas asaj të vitit 2014. Sivjet ishte në betejë me kohën për të bërë ngjitjen para se maja e famshme të shkrihet përgjithmonë si rezultat i ngrohjes globale.

Në disa vende shtigjet janë aq të ngushta dhe të holla. Dikur këto shtigje ishin me akull të gjerë dhe të trashë.

Gadd pritet të jetë personi i fundit që është ngjitur në Majën e akullt të Kilimanxharos.

Duke përdorur hartën me GPS, ekipi i ngjitësit kanadez ka zbuluar se 70 për qind e shtigjeve janë shkrirë që prej vitit 2014.

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...