Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Nigeri, numri i të vdekurve nga përmbytjet rritet në 95

Numri i të vdekurve nga përmbytjet në Nigeri është rritur në 95, bëjnë të ditur mediat lokale.

Gjashtëmbëdhjetë persona të tjerë humbën jetën në përmbytjet e shkaktuara nga shirat e dendur në 19 rajone të shtetit Jigawa, u tha gazetarëve Alhaji Yusuf Sani Babura, sekretari ekzekutiv i Agjencisë së Menaxhimit të Emergjencave Shtetërore në Jigawa (SEMA).

Mijëra njerëz janë pastrehë dhe dhjetëra mijëra hektarë tokë të kultivuar janë përmbytur

Sezoni i shirave fillon nga qershori deri në shtator në Afrikën Perëndimore.

Vendet e tjera në rajon si Burkina Faso, Niger dhe Senegal gjithashtu përjetuan përmbytje këtë vit.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...