Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Nis reforma për ligjin e zgjedhjeve/ Në kuvend varianti i PS, PD e LSI nxitojnë dhe japin propozimin e ri

Ndryshimet e kodit elektoral kaluan në parim në parlament pa konsensusin e opozitës jashtëparlameentare.

Komisioni i Ligjeve vendosi të bashkojë 6 nisma të ndryshme në një tekst të integruar i cili pritet të kalojë nen për nen në Kuvend ditën e martë. Hapja e listave dhe pragu elektoral janë dy pikat kryesore ku u ndanë shumica dhe pakica parlamentare. Por nëse për pragun 3 përqind socialistët pranuan lëshime për hapjen e listave nuk ka tërheqje.
Modeli socialist për hapjen e listave kundërshtohet nga të dy opozitat. Në mungesë të konsensusit, përballja do të përfundojë në Kushtetuese paralajmëroi Myslim Murrizi.

E vetmja pikë ku mazhoranca dhe opozita parlamentare bien dakord është grupimi në një listë unike.

Opozita jo parlamentare ndryshe nga sa ishte përbetuar dorëzoi elektronikisht në Këshillin Politik draftin e saj për hapjen e plotë të listave. Deputetët e dalë nga listat e PD-LSi paralajmëruar se do e mbështesnin që nisma të futej në parlament nëse ajo i përmbahet ndryshimeve kushtuese.

/Elda MengaTop Channel/

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...