Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Nis riatdhesimi i fëmijëve shqiptarë nga Siria në Shqipëri, publikohen pamjet! Gjysmëhëna e Kuqe siriane: Kërkesa nga qeveria shqiptare

Ka nisur misioni i riatdhesimit të fëmijëve shqiptarë në Siri.  Lajmi është dhënë nga Gjysmëhëna e Kuqe Siriane e cila shpjegon se përpjekjet e përbashkëta humanitare kanë bërë që fëmijët shqiptarë në Siri të mund të kthehen ne vendlindjen e tyre.

Ndërsa qeveria Siriane siguroi të gjitha lehtësitë e nevojshme, Gjysmëhëna e Kuqe #Siriane mundësoi me sukses familjet shqiptare, që banonin në kampin Al-Hol në Hasakeh, të ktheheshin në atdheun e tyre nën një kërkesë për qeverinë shqiptare.

Nën mbikëqyrjen e Inxh. Khaled Hboubati, President i SARC, familjet janë dorëzuar në teste gjithëpërfshirëse mjekësore para se të largohen nga Kampi, ku Gjysmëhëna e Kuqe Arabe Siriane i shoqëroi ata në Damask.

Mark Ghareeb Shefi i Misionit të Shqipërisë në Liban do të shoqërojë familjet në udhëtimin e tyre nga Damasku në Shqipëri.

SARC falënderon Federatën Ndërkombëtare të Shoqërive të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe dhe, në veçanti, Z. Francesco Rocca, President i IFRC, dhe të gjithë partnerët Humanitarë, si dhe palët e interesuara në terren, për përpjekjet e tyre të bëra për të lehtësuar misionet humanitare të SARC u përpoqën për të lehtësuar vuajtjet humanitare dhe për të mbrojtur dinjitetin e njerëzve të prekur.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...