Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Nis rikthimi i shërbimeve shëndetësore në ambulancat specialistike të QKUK-së

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, i shoqëruar nga ushtruesi i detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK), Valbon Krasniqi, në një konferencë për medie kanë prezantuar rekomandimet për heqjen e masave dhe disa kufizimeve të vëna për luftimin e pandemisë COVID-19, njofton Insajderi.

Zemaj njoftoi se do të bëhet rikthimi i shërbimeve shëndetësore, duke përfshirë punën e ambulancave specialistike, operacioneve joemergjente dhe shërbimeve tjera elektive.

“Kjo punë e pandemisë nuk ka qenë e lehtë dhe vazhdon të jetë sfiduese. Të vazhdojmë të respektojmë masat dhe rekomandimet e dala nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës dhe Ministrisë. Lirimi i masave nuk nënkupton largim të tërësishëm të virusit, mirëpo kërkon përgjegjësi shtesë dhe të jeni më të kujdesshëm”, tha ai.

Për ndryshimet në masat anti-COVID në këtë konferencë për medie foli infektologu Krasniqi, I cili tha se nga sot kanë filluar shërbimet në ambulancat specialistike të shërbimit të QKUK-së.

“Situata epidemiologjike dhe aspekti klinik i pacientëve me COVID-19 i mundëson SHSKUK-së rikthimin gradual të të gjitha shërbimeve shëndetësore për pacientët në nevojë”, tha Krasniqi.

“Dje drejtorët e të gjitha spitaleve të përgjithshme, po ashtu janë udhëzuar që konform këtij vendimin dhe situatës epidemiologjike të rifillojnë rikthimin gradual të këtyre shërbimeve”, shtoi ai.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...