Agjencia Zhurnal.KS
Auto

Një Lotus “i ri” i vitit 2013 shitet për 70.000 dollarë

Shitësit e veturave dëshpërohen nëse një veturë e re u rri në sallon për më shumë se gjashtë muaj. Po çfarë të thuhet për një shitës të cilit një veturë i qëndroi shtatë vjet.

Një Lotus Evora është shitur në SHBA si veturë e re edhe pse viti i prodhimit të tij është 2013, shkruan Popular Mechanics.

Vetura për vite të tëra ishte në ofertë nga një shitës në Connecticut, por nuk arriti deri më tash te pronari i ri. Nje person tash e ka blerë për 70.000 dollarë, që i bie se e ka marrë për 20.000 dollarë me zbritje.

Vetura aq gjatë qëndroi në pritje të blerësit sa i skadoi edhe garancia e fabrikës. Ai u ruajt në një ambient me temperaturë të kontrolluar të ajrit, ndërkohë që iu ndërruan të gjitha vajrat, pos atij të motorit. Në momentin që doli nga salloni, vetura i kishte më pak se 100 km të kaluar.

Në pyetjen pse qëndroi kaq gjatë vetura pa u shitur, shitësi tha se kjo ka të bëjë me parimet e tij.

“Shumë shitës të këtyre veturave gjatë viteve të shkuara i kanë shitur me çmime të ulëta. Unë nuk ka dashur kështu, pasi një zbritje e tillë do të ulte reputacionin e brendit”, tha pronari, përcjell autoblog. Sipas tij, disa shitës qysh më 2014 i ulen çmimet për 20.000 dollarë, për aq sa ai e uli tash më 2021.

Postime të ngjashme

Prodhuesi më i madh i veturave në Kinë do të lansojë rivalin e Teslas

S.B.

Megane 2021 i prin rrugës elektrike të Renaultit

S.B.

Hyundai paralajmëron nxjerrjen në treg të modelit Alcazar

admin

Nis prodhimi i Audi Q4 e-tron

admin

Elon Musk: Ne kemi bërë veturat më të mirë të të gjitha kohërave

S.B.

BMW Seria 7 e vitit 1997 mbahet në një flluskë dhe ka vetëm 255 km të kaluara, ajo tashmë është në ankand

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...