Agjencia Zhurnal.KS
Bota Shëndetësi

OKB heq kanabisin nga lista e substancave narkotike: Ka veti shëruese

Komisioni i Kombeve të Bashkuara për Narkotikët njohu zyrtarisht vetitë mjekësore të kanabisit në një votë të hedhur në Vjenë nga vendet anëtare të organit ekzekutiv për politikën e drogës.

Asambleja në veçanti miratoi rekomandimin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) e cila tashmë kishte kërkuar për ta hequr atë substancat narkotike që konsiderohen të rrezikshme. E gjithë kjo për shkak të përdorimeve të saj terapeutike.

Pothuajse, i gjithë Bashkimi Evropian dhe Amerika votuan pro këtij ndryshimi, duke arritur shumicën.

Italia gjithashtu nënshkroi për po.

Nga ana tjetër, shumica e vendeve aziatike dhe afrikane e kundërshtuan atë. Kanabisi mund të ndihmojë në trajtimin e sëmundjes së Parkinsonit, sklerozës, epilepsisë dhe madje edhe në lehtësimin e dhimbjeve të kancerit.

“Autoriteti kryesor shëndetësor në botë ka arritur të bindë djepin e luftës ndaj ilaçeve se kanabisi është një burim terapeutik”, komentoi Leonardo Fiorentini, sekretari kombëtar i Forum Droghe.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Çfarë mund të tregojnë rrudhat në ballë për shëndetin e zemrës

admin

Si të pastroni enët e gjakut me një trajtim të thjeshtë natyral

admin

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...