Agjencia Zhurnal.KS
Kronika Shqipëri

Operacioni ndërkombëtar, shpërbën kartelin kriminal shqiptar i specalizuar në trafikun e drogës

Sot 17 Shtator 2020, në orën 11.00, do të mbahet një konferencë për shtyp në Sallën Bunker të Gjykatës së Firences për të ilustruar rezultatet e operacionit ndërkombëtar antidrogë të Policisë së Shtetit “Los Blancos”, koordinuar nga Prokuroria Publike e Firence, e cila përfshinte kryeqytetin toskan dhe qytete të tjera italiane, si dhe vende të shumta të huaja.

Një operacion ndërkombëtar që ka bërë të mundur shpërbërjen e kartelit kriminal që konsiderohej drejtuesi i grupeve shqiptare të specalizuar në trafikune drogës në fushëveprim kontinental.

Ky operacion çoi në dhjetra arrestime, sekuestrime të tonelatave kokainë dhe miliona eurove.

Aktiviteti i ndërlikuar hetimor u krye si pjesë e një Ekipi të Përbashkët Hetimor të përbërë nga Shërbimi Qendror i Operacioneve të Drejtorisë Qendrore Kundër Krimit, Skuadra Mobile e Firences, F.I.N.E.C. Hollanda dhe Drejtoria Qendrore për Shërbimet Kundër Drogës, me koordinimin e Eurojust dhe Europol, Drejtorinë Kombëtare Anti-Mafia, Drejtorinë Anti-Terrorizëm dhe Drejtoria Qendrore e Policisë Kriminale.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...