Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

Pakistanezi që synon 100 rekorde Guinness

Thyerja e një rekordi dhe përfshirja në Librin e Rekordeve Guinness është shpesh një nga dëshirat kryesore për njerëzit. Por një pakistanez, nuk dëshiron të ndalet vetëm me një rekord.

Ai është duke punuar në një qëllim tejet ambicioz.

“Qëllimi im për të ardhmen është të kompletoj 100 rekorde”, ka thënë Muhammad Rashid në faqen zyrtare të Guinnessit.

Eksperti i arteve marciale nga Pakistani tashmë ka më shumë se 30 rekorde, gati një të tretën e rrugës deri në qëllimin e tij.

Shumica e rekordeve janë për thyerje të arrave, shalqinjve e kanaqeve. Pos që përdor grushtet dhe bërrylat si instrumente për thyerje të gjësendeve, ai mban rekordin edhe për prerje me disa armë tradicionale marciale.

Rruga e tij drejt rekordeve nisi më 2013, kur theu një rekord për heqjen e kapakëve të shisheve me kokë në një minutë (40). Një vit më pas, ai e çoi rekordin në 61.

Shtatë vjet pas, apetiti i tij për rekorde vetëm është rritur. Tashmë ka thyer 14 rekorde në vitin 2020. Jo vetëm që ka thyer rekorde, por ai ka trajnuar edhe të bijën e tij shtatëvjeçare për të thyer rekorde.

Me shumë rekorde të thyera, Muhammadi i ka siguruar vetes statusin e ikonës së rekordeve të thyera.

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...