Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Pançev: Kjo është e vërteta e miliona eurove në Bankën Eurostandard

Shkup, 12 shtator – Një qytetar nga Shkupi kishte një kursim prej 7 milion eurosh në Eurostandard Bank dhe ai u çmend kur dëgjoi lajmin se banka kishte falimentuar dhe bashkë me të edhe kursimet e tij, kështu që siguria nuk mund ta largonte prej andej gjithë ditën – lajme që u botuan për herë të parë tre javë më parë në mediat maqedone transmeton Zhurnal.mk

Gjatë ditës së djeshme, pa dhënë një burim specifik, dhjetëra media raportuan se kursyesi fatkeq ishte një ish-atlet dhe tani një furnizues ushqimesh. Sipas përshkrimit të karakterit, nuk është e vështirë të supozohet se bëhet fjalë për futbollistin e famshëm Darko Pancev, pavarësisht nga fakti që emri dhe mbiemri i tij nuk janë publikuar.

Në një bisedë telefonike për “Fokus” Pancev dhe gruaja e tij, këngëtarja e muzikës pop Maja Panceva, thonë se ata vetë janë befasuar nga lajmi, i cili u bë një temë kryesore, por edhe nga naiviteti i lexuesve kur bëhet fjalë për media.

-Në të kaluarën, dihej se çfarë ishte botuar, lajmet e sakta dhe të verifikuara, burimi i informacionit, njerëzit mund të besonin se çfarë ishte vendosur në media. Sot, padyshim, çdokush mund të shkruajë dhe botojë atë që dëshiron, pa prova, pa fakte, dhe madje edhe tekste të nënshkruara janë botuar. Të mos detyrohem shumë, unë nuk jam kursyesi fatkeq, kështu që nuk kam shtatë milionë euro në bankë. Më vjen keq për të gjithë ata që kursyen në bankën që falimentoi dhe me të vërtetë nuk e di se si dikush mund të ngopet me telashet e dikujt, madje edhe të vendosë të pavërteta në lidhje me këtë temë – thotë Pancev. Ai shton se kjo nuk është hera e parë që ai lexon dezinformata në lidhje me të dhe bën thirrje për rend në media.

– Nuk mund të jetë kështu, gënjeshtrat mund të vendosen pa përgjegjësi. Njerëzit lexojnë dhe shumë prej lexuesve as nuk e shohin kush nënshkroi nën atë tekst, nëse media që e publikoi atë funksionon ligjërisht dhe punon sipas etikës gazetareske për raportim të saktë. Nga përshkrimi i botuar për mbrojtësin, është e qartë se shumë kanë arritur në përfundimin se bëhet fjalë për mua, gjë që është absolutisht e pavërtetë. Jam i zhgënjyer, shpresoj që rregulli të vendoset në hapësirën mediatike, sepse shpesh njoftime të tilla dëmtojnë njerëzit për të cilët shkruhen drejtpërdrejt ose indirekt – tha sportisti që ka një karrierë të lakmueshme pas tij dhe një seri titujsh nga koha kur ishte aktiv në fushat e futbollit.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...