Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Panovski: Që t’i vihet fund ndërtimeve të egra, duhet të shlyhet Ligji për legalizimin e tyre

Shkup, 7 shtator, zhurnal.mk – Që t’i vihet fund ndërtimeve të egra në shtet duhet të shlyhet Ligji për legalizimin e tyre, thotë kryetari i Asociacionit të arkitektëve, Martin Panovski në një intervistë për Televizionin Telma, transmeton Zhurnal.

“Ndërtimet e egra janë problem i tmerrshëm gjatë planifikimit urban, sepse ju keni planifikuar diçka, ndërsa dikush ka ndërtuar diçka në dorë të tij, ndërsa ju duhet atë ide të tij ta inkorporoni si urbanist. Me ligjin për legalizim bëhet amnistim i ndërtimeve të egra që bëjnë pjesë nën kodin penal. Domethënë është bërë veprim që ju e falni”, thotë ai.

Panovski thotë se Qeveria duhet të fillon me edukimin e politikanëve sepse siç shprehet ai, ka kryetar të komunave që nuk kuptojnë se çfarë do të thotë planifikim urban.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...