Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Pas Rusisë, dështon edhe ShBA-ja, Armenia e Azerbajxhani e shkelin edhe armëpushimin e tretë

Armenia dhe Azerbajxhani përsëri e kanë fajësuar njëra-tjetrën për shkeljen e armëpushimit të ndërmjetësuar nga Shtetet e Bashkuara gjatë luftimeve që filluan para një muaji në rajonin Nagorno-Karabak.

“Do të doja të theksoj se përpjekjet e komunitetit ndërkombëtar, këtë herë të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara, për të vendosur armëpushim kanë dështuar. Si rezultat i bombardimeve të vazhdueshme nga Azerbajxhani, civilë janë vrarë dhe janë plagosur në Artsakh (armenët e quajnë Artsakh Nagorno-Karabkun)”, shkroi në rrjetet sociale kryeministri armen, Nikol Pashinyan.

Në anën tjetër, Ministria e Brendshme e Azerbajxhanit tha të martën se është Armenia ajo që nuk po e respekton armëpushimin humanitar, shkruan Free Europe, transmeton Gazeta Express.

“Forcat e armatosura armene, gjatë 26 tetorit dhe natën deri më 27 tetor, kanë hapur zjarr ndaj pozicioneve të njësive të ushtrisë azere në drejtime të ndryshme”, thuhet në deklaratën e kësaj ministrie.

Për arritjen e armëpushimit të fundit u njoftua përmes një deklarate të përbashkët të Departamentit të Shtetit dhe dy qeverive të vendeve rivale më 25 tetor. Kjo ishte përpjekja e tretë për ndërprerje të luftimeve pas dy armëpushimeve të nënshkruara në Moskë më herët gjatë tetorit.

Ndryshe, presidenti azer, Ilham Aliyev, tha gjatë një fjalimi të mbajtur të hënën se Azerbajxhani dëshiron ta zgjidhë konfliktin e Nagorno-Karabakut qoftë përmes rrugëve politike, qoftë ushtarakisht.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...