Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

PDK: LDK dhe VV po u bëjnë presion votuesve llapjanë gjatë procesit të votimit

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) po akuzon Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK) dhe Lëvizjes Vetëvendosje (LVV) se në zgjedhjet lokale për kryetar të Podujevës janë duke shkelur rregullat zgjedhore në qendrat e votimit.

Asamblisti i PDK-së në Podujevë, Rafet Llapashtica, tha se në qendra të votimit shihen vëzhgues me logo të LDK-së dhe numër të kandidatit, ndërsa ka akuzuar janë duke u përdorur edhe veturat zyrtare për të dërguar njerëzit për të votuar.

“Vëzhgues me llogo të subjekteve të LDK-së me numrin e kandidatit i cili është i kandiduar për kryetar komune shihen nëpër qendrat e votimit dhe kjo është e ndaluar. Sa për ilustrim ne kemi edhe foton nga vendi i ngjarjes ku shihen komisioner dhe vëzhgues të LDK të cilët i bartin maskat në vendvotim dhe kjo është e ndaluar. Veturat zyrtare që sot është ditë e diel dhe ato duhet të jenë në parking qofshin vetura lokale të ekzekutivit apo nga niveli qendror sot në të gjitha rrugët e Podujevës janë duke bartur struktura dhe votues të cilët mundohen t’i manipulojnë dhe t’i joshin që të votojnë subjektin e tyre. Po të shkojmë në parking aty sheh dy apo më tri vetura edhe të nivelit lokal, mirëpo ne kemi vërejtur edhe vetura të nivelit qendror që kryetari i degës ka intervenuar që sot të jenë në Podujevë”, tha ai.

Ai tha se përkrahësit e Lëvizjes Vetëvendosje janë duke bërë presion me flamuj dhe llogo afër qendrave të votimit, për çka tha se është e papranueshme.

“Militantët e Vetëvendosjes janë duke bërë presion me flamuj dhe llogo afër qendrave të vendvotimeve dhe kjo është e papranueshme, për arsye se Podujeva sot në ora 19 kur mbyllen vendvotimet do të ndryshojë kjo qeverisje, Podujeva do të ketë qeverisjen e re”, tha ai.

Llapashtica tha se si PDK janë duke i respektuar të gjitha rregullat zgjedhore.

Ai në emër të PDK-së u ka bërë thirrje qytetarëve që të shfrytëzojnë të drejtën e tyre për votuar.

Në garë për të parin e Podujevës janë tre kandidatë, LDK me Nexhmi Rudarin, LVV me Shpejtim Bulliqin dhe PDK me Naim Fetahu.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...