Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Pendarovski-Hoti: Pandemia nuk guxon të jetë pengesë për bashkëpunim midis dy shteteve

Shkup, 23 tetor – Pandemia globale nuk guxon të jetë pengesë për përparim të mëtutjeshëm të marrëdhënieve ekonomike dhe tregtare dhe për intensifikim të bashkëpunimit të ndërsjellë dhe mbështetjes në planin e eurointegrimeve dhe zbatimin e proceseve reformuese, ka porositur presidenti Stevo Pendarovski në takimin e sotëm me kryeministrin kosovar Avdullah Hoti, i cili qëndron për vizitë zyrtare në vend.

Në takim, siç informon Kabineti i presidentit, janë këmbyer mendime për ngjarjet aktuale në të dy vendet, për perspektivën evropiane të shteteve të Ballkanit Perëndimor, si dhe për masat e tërësishme që ndërmerren në ballafaqimin me krizën e Kovid-19.

Pendarovski ka shprehur bindje se marrëdhëniet e shkëlqyera midis dy vendeve do të vazhdojnë të zhvillohen në frymën e fqinjësisë së mirë dhe do të konfirmohen me nisma konkrete, të cilat do të kontribuojnë për rajon stabil dhe prosperitar dhe bashkëpunim të përshpejtuar rajonal.

Në atë drejtim, bashkëbiseduesit kanë këmbyer mendime edhe rreth mundësive për thellim të bashkëpunimit ekonomik bilateral dhe rajonal, si dhe për komunikim më intensiv midis sektoreve të biznesit të të dy vendeve.

Pendarovski e ka përshëndetur edhe Marrëveshjen për normalizim ekonomik të marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë të nënshkruar në Uashington, si një hap në gjetjen e kompromisit përfundimtar, duke potencuar se ajo do të kontribuojë për stabilitet të tërësishëm të rajonit.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...