Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Për arsye shëndetësore, jep dorëheqje ministri i financave të Turqisë

Dhëndri i presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan dha dorëheqje nga posti i Ministrit të Financave, duke përmendur arsyet shëndetësore.

“Pasi isha në poste ministrore për gati pesë vjet, unë mora vendimin që të mos vazhdojë shërbimin tim (si Ministër i Financave) për shkak të problemeve shëndetësore”, deklaroi Berat Albayrak përmes një mesazhi në Instagram.

Albayrak (42) ka qenë Ministër i Financave që nga korriku i vitit 2018 dhe më parë ishte Ministër i Energjisë për tre vjet, transmeton Telegrafi.

Dorëheqja pasoi largimin e Guvernatorit të Bankës Qendrore Turke, Murat Uysal, i cili u zëvendësua nga ish Ministri i Financave, Naji Agbal.

Analistët vënë në dyshim arsyen e dorëheqjes së Albayrak. Disa përmendin se ish-ministri tani kishte marrëdhënie të mira me Jared Kushnerin, një këshilltar i Presidentit të SHBA-së, Donald Trump.

Shtohet se këto marrëdhënie nuk janë më të rëndësishme për Erdoganin sepse Trump humbi zgjedhjet presidenciale.

Albayrak është i martuar me vajzën e Erdoganit, Esran dhe ata kanë katër fëmijë.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...