Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Përditësimi i Google Maps sjell harta dukshëm më të mira

Shërbimi i hartave të Google ka marrë një azhurnim të ri që premton shumë më shumë detaje.

Google ka njoftuar një azhurnim për hartat që do të përmirësojnë dukshëm ekranin e hartës.

Vizualizimi abstrakt, i cili shfaqte vetëm tipare topografike si pyjet, malet, por edhe akullin e akullnajave në një mënyrë të thjeshtuar, tani shfaqet në shumë më detaje, transmeton Telegrafi.

Harta më e bukur e Islandës dhe Kroacisë

Falë ekranit të përmirësuar, shumë nuanca të tjera janë të dukshme – qoftë maja të mbuluara me dëborë, lloje të ndryshme të bimësisë dhe pyje, si dhe karakteristika të tjera skenike.

Google ka zgjedhur Islandën dhe bregdetin e Kroacisë si shembuj.

Fotografitë para-dhe-pas tregojnë dallime të qarta në prezantim përsa i përket kodimit të ngjyrave dhe detajeve topografike.

Me përpunimin më të përsosur, Google është duke ndjekur shembullin e Apple, i cili aktualisht është duke e rregulluar plotësisht shërbimin e hartave.

Për dallim nga Apple, që deri më tani e ka bërë materialin e hartave veçanërisht të hollësishme, të disponueshme kryesisht për SHBA-në, azhurnimi i Google Maps duhet të përfshijë rajone të ndryshme nga e gjithë bota, siç tregojnë pamjet e paraqitura më parë nga Evropa, por edhe Maroku dhe SHBA.

Sipas Google, ekrani i azhurnuar i hartës do të shfaqet për të gjithë përdoruesit e Google Maps më vonë këtë javë.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...