Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Përdoruesit e kompanisë Apple që luajnë Fortnite, u përjashtuan nga përditësimi i ri

Njerëzit që luajnë Fortnite në Apple Macs, iPhones dhe iPads u përjashtuan nga përditësimi i ri i lojës.

Kjo vjen disa javë pas prishjes së raporteve mes dy kompanive, që rezultoi me largimin e Fortnite-s prej App Store.

Kompjuterët Mac, të cilët nuk e përdorin App Store, janë ndikuar gjithashtu nga ky përditësim.

Përditësimi i Fortnite, shpesh bën ndryshime në lojë, dhe të enjten shfaqi një marrëveshje me superheronjtë e Marvel, përveç gjërave të tjera.

Shefi ekzekutiv i Epic Games, Tim Sweeney e fajësoi planin e kompanisë Apple, pasi i bëri këto ndryshime më 28 gusht, një ditë pas hapjes së sezonit të ri.

“Apple ka thënë se ata do ta anulojnë hyrjen në zhvillimin e lojërave në Epic Apple SDK, të premten”, tha ai.

“Nëse ata e bëjnë këtë, ne nuk do të mund ta përditësojmë Fortnite-n në Mac”.

Këto ngjarje filluan kur Epic lëshoi një përditësim të Fortnite-s që lejoi përdoruesit të blejnë lojën, direkt nga Epic, në vend se ta përdorin pagesën e sistemit të Apple-s, në të cilin ajo merr 30% të fitimeve, nga ato të ardhura.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...