Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Presidenca: Vendimet për “gjendjet e jashtëzakonshme”, me konsensus politik

Shkup, 30 shtator, zhurnal.mk – Nga Kabineti i Presidentit të shtetit thonë se vendimet për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme janë marrë në përputhje me Kushtetutën, duke u bazuar në argumentet e propozuara nga Qeveria dhe në kushte të një Parlamenti të shpërndarë.

“U bënë edhe takime tematike të Këshillit të sigurisë dhe dy herë edhe takime me kryetarët e partive politike në të cilat u arrit konsensus politik për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme” – thuhet në reagimin e Kabinetit të Presidentit Pendarovski.

Mes tjerash nga presidenca thonë se Gjykata Kushtetuese e kishte konfirmuar kushtetutshmërinë e vendimeve të presidentit kurse konfirmimi i tyre është kompetencë e Kuvendit.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...