Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Procesori i AMD thyen rekordet e performancës

Procesori flagship i arkitekturës Zen 3 ishte i përshpejtuar në frekuencë dhe shoqërohej nga memorie RAM DDR4-3200 gjatë testimit.

Ryzen 9 5950X, përbindëshi prej 16 bërthamash u katapultua në krye të rezultateve të performancës të procesorëve konsumatorë duke thyer rekordet.

Procesori flagship i arkitekturës Zen 3 ishte i përshpejtuar në frekuencë dhe shoqërohej nga memorie RAM DDR4-3200 gjatë testimit.

Rezultati i arritur në PassMark Multi-Thread ishte 45,563, dyherë më i lartë se Ryzen 5 5600X dhe performanca ishte disa herë impresionuese se ajo e Core i9-10900K me 24,261 pikë.

Ryzen 9 5950X është 34.4% më i shpejtë sesa Ryzen 9 3950X në performancën me një bërthamë dhe 16% në performancën me të gjitha bërthamat. Ryzen 9 5950X ka frekuencë bazë 3.4Ghz dhe Turbo 4.9Ghz ndërsa Ryzen 9 3950X ka frekuencë bazë 3.4Ghz dhe turbo 4.7Ghz.

Krahasuar me procesorin flagship të Intel, Core i9-10980XE, prcesori është 33.5% më i fuqishëm edhe pse ka dy bërthama procesorike më pak. Nëse Ryzen 5000 prodhon rezultatet e premtuara atëherë Intel është në telashe. /PCWorld Albanian

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...