Agjencia Zhurnal.KS
Auto

Prodhuesi më i madh i veturave në Kinë do të lansojë rivalin e Teslas

Prodhuesi më i madh i makinave kineze Geely po lanson një markë të makinave elektrike premium.

Kompania kineze, e cila zotëron Volvon dhe Lotusin, njoftoi markën e saj Zeekr të martën për të shqyrtuar kërkesën e Kinës për automjete elektrike (EV).

Ajo vjen derisa Elon Musk vazhdon ofensivën në Kinë duke lavdëruar planet e tij për të trajtuar emetimet e karbonit.

Themeluesi Teslas po shikon të lehtësojë shqetësimet kineze në lidhje me kamerat e veturave të tij.

Geely tha se do të zhvillojë dhe prodhojë EV-të e nivelit të lartë nën markën Zeekr dhe pritet të fillojë dorëzimet në tremujorin e tretë të 2021.

Ajo tashmë ka ekspozim ndaj veturave elektrike premium përmes markave që zotëron. Polestar, në pronësi të Volvo Cars, zhvillon makina me performancë elektrike. Selia e saj është në Suedi me prodhimin e automjeteve që zhvillohet në Kinë.

Lotus, e cila është në pronësi të shumicës nga Geely, po punon për një super veturë me energji elektrike të quajtur Evija.

Postime të ngjashme

Një Lotus “i ri” i vitit 2013 shitet për 70.000 dollarë

S.B.

Megane 2021 i prin rrugës elektrike të Renaultit

S.B.

Hyundai paralajmëron nxjerrjen në treg të modelit Alcazar

admin

Nis prodhimi i Audi Q4 e-tron

admin

Elon Musk: Ne kemi bërë veturat më të mirë të të gjitha kohërave

S.B.

BMW Seria 7 e vitit 1997 mbahet në një flluskë dhe ka vetëm 255 km të kaluara, ajo tashmë është në ankand

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...