Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Pse ndalimi i WeChat është i keq për Apple dhe i mirë për Huawei?

Nëse aplikacioni kinez do të hiqej nga dyqani i aplikacioneve, iPhone do të humbiste shumë nga tërheqja e tij në Kinë.

Në fund të javës së kaluar, presidenti amerikan Donald Trump njoftoi se ai jo vetëm që do të ndërmarrë veprime kundër TikTok, por edhe kundër WeChat.

Një ndalim i aplikacionit në SHBA mund të ketë pasoja negative, veçanërisht për Apple, raporton The Verge, transmeton Telegrafi.

Kjo mund ta vendosë prodhuesin iPhone në një disavantazh të konsiderueshëm konkurrues në Kinë.

Nëse Apple do të detyrohej të hiqte aplikacionin nga dyqani i saj i aplikacioneve, në veçanti biznesi kinez i telefonave të mençur në Apple do të vuante.

Telefonat inteligjentë janë të vështirë për tu imagjinuar pa WeChat

WeChat nuk është vetëm një shërbim mesazhesh në Kinë. Aplikacioni përdoret në vend për të paguar, si dhe për të thirrur taksi ose për t’u marrë me thirrje zyrtare.

Shumë përdorues kinezë vështirë se mund ta imagjinojnë një telefon inteligjent pa WeChat. Prandaj, biznesi i Apple në Kinë do të duhet të pranojë humbje të mëdha.

Analisti Ming-Chi Kuo pret që shitjet e iPhone të bien nga 25 në 30 për qind nëse WeChat nuk ofrohet më në App Store.

Shitjet e IPad, AirPods dhe Apple Watch gjithashtu do të preken në një masë të ngjashme.

Vitin e kaluar, prodhuesi kishte shitje në Kinë prej 44 miliardë dollarësh, më shumë se çdo kompani tjetër amerikane.

Apple aktualisht ka vetëm një përqindje të tregut 9 për qind në Kinë, kështu që ka akoma vend për përmirësime.

Një ndalim i WeChat do të shkatërronte potencialin e rritjes në një rënie të dobët.

Prodhuesit kinezë si Huawei padyshim që do të përfitonin nga kjo.

Për më tepër, Apple tashmë vuan nga marrëdhënia e keqe midis SHBA-së dhe Kinës.

Kompania, e cila ka pjesën më të madhe të prodhimit të saj në Kinë, tashmë duhet të paguajë tarifa ndëshkuese për disa komponentë kur ato importohen në SHBA.

Nëse situata përshkallëzohet më tej, produktet e prodhuesit në mënyrë të pashmangshme do të bëhen më të shtrenjta ose marzhet e fitimit do të ulen.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...