Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Publikohet non-paper e nënshkruar mes Shkupit dhe Sofjes në Berlin

Shkup, 9 nëntor – Në një takim në Berlin javën e kaluar, Bullgaria shprehu gatishmërinë për të pranuar kornizën negociuese për Maqedoninë, si dhe për të mbështetur mbajtjen e një konference ndërqeveritare në dhjetor 2020 gjatë presidencës gjermane të Bashkimit Evropian.

Kjo thuhet në letrën non-paper së takimit, e cila u postua në profilin e tij në Facebook nga Christian Ferdinand Vershutz, korrespodent i ORF për Ukrainën dhe Ballkanin.

Javën e kaluar në Berlin, Ministrat e Jashtëm dhe Evropianë të Gjermanisë Heiko Maas dhe Michael Roth u takuan me Zëvendës Kryeministrin e Maqedonisë për Çështjet Evropiane Nikola Dimitrov dhe Ministrat e Jashtëm të Maqedonisë dhe Bullgarisë Bujar Osmani dhe Ekaterina Zaharieva.

Gazeta publikon nëntë nën-paragrafë që përshkruajnë atë që u ra dakord në takim, pasuar nga biseda telefonike midis kancelares gjermane Angela Merkel dhe kryeministrit Zoran Zaev dhe homologut të tij bullgar Boyko Borisov, si dhe presidentit gjerman Frank-Walter Steinmeier me të kolegë nga Maqedonia dhe Bullgaria, Stevo Pendarovski dhe Rumen Radev.

– Bullgaria, Maqedonia dhe Gjermania theksuan përpjekjet e përbashkëta për perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor dhe për një politikë të besueshme të zgjerimit të BE-së, si dhe për forcimin e bashkëpunimit rajonal, i cili është thelbësor për stabilitetin e rajonit. Në këtë frymë, Bullgaria riafirmon gatishmërinë e saj për të rënë dakord mbi kornizën negociuese BE-MKD dhe për të mbajtur Konferencën e parë Ndërqeveritare në Dhjetor 2020, gjatë Presidencës Gjermane të Këshillit të Bashkimit Evropian, shkruhet në dokument. Lidhur me Konferencën e parë Ndërqeveritare, Maqedonia zyrtarisht do t’u deklarojë shteteve anëtare të Bashkimit Evropian dhe institucioneve se emri i shkurtër i vendit, Maqedoni, i referohet vetëm subjektit politik “Republika e Maqedonisë Veriore”.

Bullgaria, siç thuhet në letër, rezervon të drejtën përmes një deklarate të njëanshme në mbështetje të kornizës negociuese, të thotë se kur i referohemi gjuhës maqedonase do të thotë gjuhë maqedonase në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Maqedonisë. Presidenca gjermane do t’i kërkojë Këshillit të marrë parasysh qëndrimin e Bullgarisë se kur i referohet gjuhës maqedonase, ajo do të konsiderohet në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Maqedonisë.

Maqedonia, nga ana tjetër, shton dokumenti, është e gatshme të deklarojë zyrtarisht se gjuha maqedonase ishte kodifikuar në 1945.

– Bullgaria dhe Maqedonia riafirmuan angazhimin e tyre për të intensifikuar bashkëpunimin e ngushtë dypalësh bazuar në Marrëveshjen e Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit, me një fokus të veçantë në punën e Komisionit të Përbashkët Ekspert multidisiplinar për Çështje Historike dhe Edukative, i cili do të intensifikohet dhe do të bëhet më transparent, përfshirë dhe botimi i rezultateve që ka arritur, tha dokumenti, duke shtuar se Gjermania kishte shprehur mbështetjen e saj për punën e Komisionit duke shkëmbyer praktikat dhe metodologjitë më të mira.

Berlini ka rënë dakord gjithashtu në Berlin që Bullgaria dhe Maqedonia të riafirmojnë zyrtarisht nenin 11 të Traktatit të Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit, përfshirë çështjet e pakicave, dhe të riafirmojnë angazhimin e tyre për të marrë masa efektive për të parandaluar propagandën negative nga institucioneve dhe organeve, si dhe për të dekurajuar aktivitetet e subjekteve private me qëllim nxitjen e dhunës, urrejtjes dhe aktiviteteve të tjera të ngjashme që mund të prishin marrëdhëniet e tyre.

– Bullgaria, Maqedonia dhe Gjermania theksuan rëndësinë e lidhjes dhe infrastrukturës, veçanërisht lidhjet hekurudhore dhe rrugore nga Durrësi, përmes Shkupit, Sofjes në Varna. Ata do t’i japin përparësi Korridorit 8 si pjesë e Planit Ekonomik dhe të Investimeve të Ballkanit Perëndimor të Komisionit Evropian, shkruan në dokument.

Bullgaria dhe Maqedonia ranë gjithashtu dakord të forcojnë marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë në të gjitha nivelet, duke përfshirë përmes shkëmbimeve të të rinjve, të premtuar të punojnë në nisjen e një projekti të përbashkët shkëmbimi rinor, ndërsa punojnë në fushat e mundshme të bashkëpunimit në të ardhmen për të nxitur mirëkuptimin e ndërsjellë dhe intensifikimin e kontakteve bilaterale.

Në takim, të tre vendet shprehën shqetësimin e tyre mbi situatën me pandeminë Covid-19, duke theksuar se bashkëpunimi i ngushtë midis fqinjëve brenda BE dhe midis BE dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor është thelbësor për tejkalimin e krizës së bashku.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...