Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Qeveria do t’i ketë dy zëdhënësa

Shkup, 2 shtator, zhurnal.mk – Dy zëdhënësa do ti ketë Qeveria e re, njërin do ta propozon LSDM ndërsa tjetrin BDI, gjegjësisht do të jenë propozime të dy partive të koalicionit qeverisës, transmeton Zhurnal.

Për momentin funksionin zëdhënës ende e ushtron Muhamed Hoxha i cili ishte zgjedhur në vitin 2017, kur ishte zgjedhur edhe Qeveria e Zoran Zaevit. Atëherë funksionin e njejtë e kanë ushtruar së bashku me Mile Boshnjakovskin i cili pas dy viteve shkoi te Kabineti i Presidentit të shtetit, Stevo Pendarovski.

Që nga atëherë zëdhënës i ri nuk është zgjedhur dhe Hoxha vetë e ka ushtruar funksionin edhe përskaj asaj që në ekipin qeveritar për mardhënie me publikuan ka edhe anëtarë të tjerë. Nuk përjashtohet mundësia që ai të shkon në një pozicion më të lartë.

Për eshalonet më të ulëta ende nuk janë marrë vesh partnerët e koalicionit Zaev e Ahmeti, dhe për këtë shkak ende nuk dihet se kush në cilat vende do të shkojnë.

Në seancën e mbrëmshme ishin të caktuar zëvendësit të kryeministrit por jo edhe sekretari gjeneral i Qeverisë.

Në vendin e Dragi Rashkovskit vjen Damjan Mançevski, por emërimi i tij do të ndodhë pas dorëheqjes në Parlament. Më pas do të ndahen edhe vendet e drejtorive.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...