Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Qeveria e Kosovës ndan rreth 2 milionë euro për kompensimin e dëmeve në bujqësi

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e fundit ka marr vendim për ndarjen e mjeteve financiare për kompensimin e dëmeve në ekonomitë bujqësore, të shkaktuar nga fatkeqësitë natyrore.

Sipas Qeverisë, shuma e ndarë është rreth 2 milionë euro dhe do të përfitojnë 21 komuna.

“Miratimin e kabinetit qeveritar në mbledhjen e sotme e ka marrë edhe vendimi për plotësimin dhe ndryshimin e vendimit të datës 5 korrik 2020, për ndarjen e mjeteve për kompensimin e dëmeve në ekonomitë bujqësore, të shkaktuar nga fatkeqësitë elementare natyrore në shumën prej 1,999,910 euro. Përfitues do të jenë ekonomitë bujqësore në komunat: Istog, Pejë, Viti, Kaçanik, Vushtrri, Klinë, Rahovec, Mitrovica e Jugut, Prishtinë, Drenas, Skenderaj, Prizren, Fushë Kosovë, Shtime, Podujevë, Mamushë, Leposaviq, Gjilan, Suharekë, Dragash dhe Kamenicë”, thuhet në njoftimin e Qeverisë, përcjell Telegrafi.

Po ashtu, kryeministri Avdullah Hoti kishte njoftuar se është bërë dyfishimi i subvencioneve në bujqësi.

“Ditë të mira po vijnë për prodhuesit vendorë! Dyfishimi i subvencioneve për bujqit dhe fermerët ishte premtim i yni që në ditët e para të qeverisjes!”, kishte shkruar Hoti në Facebook.

Kurse, ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa kishte deklaruar se, brenda javës do të fillojnë pagesat e subvencioneve.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...