Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Qeveria nuk diskuton sot për hapjen e kufijve pa PCR test

Shkup, 29 shtator, zhurnal.mk – Qeveria sot nuk do të vendos për heqjen e PCR testit negativ. Burime nga mbledhja e Qeverisë kanë bërë të ditur se në rend dite nuk është vendosur rekomandimi i Komisionit për Sëmundje Infektive, pasi paraprakisht Shtabi Krizës nuk ka dhënë një pëlqim përfundimtar për të. Në ndërkohë mësohet se negociatat mes grupit të punës nën udhëheqjen e përfaqësuesit të Ambasadës së SHBA-ve në Shkup janë në drejtimin e duhur.

Deri tani, Maqedonia e Veriut, Kosova dhe Mali i Zi janë pajtuar për heqjen e testit njëkohësisht, ndërsa gjatë javës pritet qëndrimi përfundimtar i Qeverive në Bosnjë dhe në Serbi.

Në rast se dështon përpjekja për heqjen e testeve PCR negativ me vendim të përbashkët, autoritetet vendase paralajmërojnë marrëveshje bilaterale me Kosovën dhe Serbinë, ndërsa më pas negociata të ndara do të zhvillohen edhe me Greqinë dhe Bullgarinë si vende anëtare të BE-së.

Heqja e testeve sot diskutohet edhe në Kosovë, ku për vizitë gjenden zëvendësministri i Shëndetësisë, Ilir Hasani dhe drejtori i ISHP-së, Shaban Memeti.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...