Agjencia Zhurnal.KS
Arsimi dhe Shkenca Maqedoni TOP LAJM

Qeveria vendosi, kopshtet hapen më 9 shtator

Shkup, 1 shtator – Zhurnal.mk – Në seancën e sotme, Qeveria miratoi Informacionin për rihapjen e institucioneve për kujdesin dhe edukimin e fëmijëve – kopshtet/qendrat për zhvillimin të fëmijërisë së hershme gjatë pandemisë KOVID-19, e cila është planifikuar nga 9 shtatori i vitit 2020.

“Deri atëherë, kopshtet janë të detyruara të përgatiten për punë. Qeveria u rekomandon të gjitha njësive të vetëqeverisjes lokale që janë themeluese të institucioneve publike për kujdesin dhe edukimin e fëmijëve të sigurojnë hapësirë ​​shtesë ose të përshtatin hapësirën e duhur për nevojat e kopshteve nëse kopshti ka nevojë për kujdes të fëmijëve në përputhje me Protokollin për aktivitetet në institucionet për kujdesin dhe edukimin e fëmijëve, si dhe të sigurojnë personelin e duhur të duhur për periudhën kohore deri në kohëzgjatjen e epidemisë me KOVID-19, nëse kopshti ka nevojë për punë urgjente dhe të domosdoshme për funksionimin e papenguar”, kumtoi pres-shërbimi i qeverisë.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...