Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Rama: Kemi bërë gjënë e duhur me koalicionet

“Integrimi, varet edhe nga dinamikat brenda BE”

Kryeministri Edi Rama ka mbrojtur edhe një herë vendimin për ndryshimin e Kushtetutës dhe vendosjen e një rregulli të ri për organizimin e koalicioneve parazgjedhore.

Gjatë një interviste për median gjermane Deutsche Welle ai thekson se ky ishte vendimi i duhur në funksion të ambicies për të konsoliduar edhe më tutje procesin zgjedhor dhe procesin demokratik në Shqipëri.

Gjithashtu ai ka bërë të ditur se sa i përket paketës antishpifje, mazhoranca do të marrë në konsideratë rekomandimin e Komisionit të Venecias.

Kryeministri foli edhe për procesin e integrimit, duke bërë të ditur se pret që konferenca ndërqeveritare të mbahet në fund të këtij viti ose në vitin ardhshëm, por duke nënvizuar se kjo është pjesë e vendimarrjes dhe dinamikave të brendshme të BE-së.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...