Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Reformat në gjyqësor, Maksuti: Ligje ka, mungon vullneti politik

Shkup, 6 shtator – Mungesa e vullnetit politik është fajtore për stërzgjatjen e procesit të reformimit dhe pastrimit të gjyqësorit. Kështu vlerëson profesori universitar Mersim Maksuti, sipas të cilit ligjet në vendin tonë nuk janë problem, pasi që në 90% të rasteve ato janë të harmonizuara me BE-në.

Duke marrë parasysh përpjekjet e mëhershme për pastrim të gjyqësorit, Maksuti thotë se do të duhet të shqyrtohet edhe modeli me të cilit do të realizohet ky proces.

“Ne si vend kemi bërë reforma në gjyqësi në kuptimin e legjislacionit kemi nxjerr ligje dhe ligje të mira, të cilat kanë qenë të sugjeruara të harmonizuara me BE-në, por këtu mungon vullneti politik për zbatimin e ligjeve konkret në praktik” – tha profesori universitar, Mersim Maksuti.

Maksuti thotë se është koha e fundit që qeveria e Zaevit të merret seriozisht me reformat në gjyqësor.

“Kjo është koha e fundit që në mënyrën më serioze dhe më të shpejtë dhe urgjente t’u hyjë reformave të gjyqësisë sepse funksionimi i shtetit juridik, kthimi i sundimit të së drejtës kthimi i besimit të institucionit të këtij vendi varet në rradh të parë nga gjyqësori dhe nga të gjitha organet e drejtësisë” – u shpreh Maksuti.

Sipas Maksutit reformat janë të pashmangshme nëse Maqedonia synon të bëhet pjesë e familjes evropiane, ndërsa pikërisht reformat në sistemin gjyqësor do të përcaktojnë dhe dinamikën e hapërimit të Maqedonisë drejt anëtarësimit në BE.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...