Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Rënie në shitjet e telefonave inteligjentë

Rreth 20 për qind më pak telefona të mençur u shitën në të gjithë botën, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Kriza e coronavirusit po bën që industria globale e komunikimit celular të bjerë në të gjithë botën.

Në tremujorin e dytë të vitit 2020, 295 milionë telefona inteligjentë u shitën – rreth 20.4 për qind më pak se një vit më parë, transmeton Telegrafi.

Ndërsa shitjet e Apple mbetën pothuajse të pandryshuara, Samsung regjistroi rënien më të madhe të shitjeve, siç tregon një analizë nga Gartner.

Samsung pati një rënie prej 27.1 për qind në tremujorin e dytë dhe shiti 55 milionë telefona të mençur.

Në Huawei, rënia ishte vetëm 6.8 për qind.

Por Huawei shënoi ngritje të lehtë në tregun e Kinës.

Në Apple, 38 milionë iPhone u shitën në tremujorin e dytë, që do të thotë një rënie prej vetëm 0.4 për qind krahasuar me një vit më parë – tregu kinez ishte gjithashtu vendimtar këtu.

Edicioni i ri i iPhone SE gjithashtu luajti një rol në suksesin e Apple.

Në Kinë, shitjet u rimëkëmbën pak në tremujorin e dytë, ndërsa në pjesën tjetër të botës ato akoma ishin në rënie.

Në Kinë u shitën 94 milionë telefona inteligjentë, që është një rënie prej vetëm 7 për qind krahasuar me një vit më parë.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...