Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

Rezidenca prej xhami e përshkruar si ‘shtëpia e re në një nga zonat më të shtrenjta të Londrës’ del në shitje për 50 milionë funte

Mayfair është një nga zonat më të shtrenjta të Londrës, prandaj nuk është për t’u habitur kur pronat atje dalin në treg me çmime të larta.

Por kjo shtëpi e fundit është veçanërisht e veçantë – rezidenca prej xhami besohet të jetë prona më e shtrenjtë e sapo ndërtuar e zonës me një çmim prej 50 milionë funte, përcjell Telegrafi.

Gjithsesi, ndërsa ajo duket e shtrenjtë për ta blerë, sigurisht “nuk shkakton ndonjë dëm” të shohësh se si është brenda.

Sipas mediave britanike, në fakt bëhet fjalë për dy shtëpi, të cilat mund të shiten për 25 milionë funte secila, ose të shiten së bashku për të bërë një hapësirë të madhe.

Prona në tërësi ofron hapësirë prej mbi 1200 metra katrorë dhe përfshin një kinema, banjë private me një pishinë, një kopsht të madh çatie, një oborr dhe një garazh me katër makina.

Megjithëse prona në vetvete është e re, faqja ka një histori pasi dikur ishte shtëpia e Count Dino Grandi, ambasadori i Italisë në Mbretërinë e Bashkuar në kohën e Musolinit.

Thuhet se shtëpia origjinale është ndërtuar në vitin 1920 dhe i është shitur Countit në vitin 1932.

Pas luftës, oborri dhe stallat e mbijetuara u shndërruan në lokale tregtare, dhe pjesa tjetër u kthye në banesa të pasluftës.

Por pesë vjet më parë, një zhvillues bleu hapësirën dhe ndërtoi pallatet e reja prej xhami. Tani të përfunduara, pronat janë gati për t’u vendosur aty.

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...