Agjencia Zhurnal.KS
Kulturë

Rikthimi në Prishtinë i mezosopranos Tynde Gajdosh

Tynde Gajdosh, mezosoprano hungareze që karrierën e ka zhvilluar në Gjermani, e ka një lidhje të veçantë me Kosovën.

Në vitet ‘80 do të vinte në Prishtinë për të studiuar, e tash po e ndan përvojën e saj në një masterklasë me studentët kosovarë, raporton KOHA.

Festivali “DAM” e ka ftuar t’i bashkohet një edicioni të veçantë, të realizuar në kushte pandemie dhe Gajdosh e ka dëgjuar zemrën duke thënë “po”.

Rikthimi në Prishtinë është një përvojë interesante për të.

Gajdosh, e cila është ligjëruese në qytetin Munsk, flet sesi ka ndikuar pandemia në skenën muzikore gjermane.

Ajo e ka në plan që përjetimet e kohës sa ishte studente t’i përmbledhë në një libër.

Tynde Gajdosh ishte studente e mezosopranos së famshme serbe Juliana Anastasijeviq, e cila në vitin 1983 erdhi për të ligjëruar në Prishtinë në Fakultetin e Arteve.

https://youtu.be/JSvj25Y3Qac

Postime të ngjashme

Anulohet Festivali i Rokut në Gjenevë

S.B.

Futet në librin e rekordeve Guiness, shitet piktura më e madhe në botë për 62 milionë dollarë në Dubai

S.B.

Garvanliev të mbetet përfaqësuesi i Maqedonisë së Veriut në Eurosong 2021

T E

Librat e Kunderës, betejë e përjetshme e njeriut me sistemin

S.B.

Vdes poeti dhe eseisti i njohur polak, Adam Zagajewski

S.B.

Shoqata Tradita e organizoi Edicionin V të manifestimit letrar ndërkombëtar Shtigje poetike

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...