Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Rreth 40 të vdekur nga vërshimet në Azinë Juglindore

Kjo stuhi ka sjellë erë me shpejtësi deri në 100 kilometra në orë dhe pritet të shkaktojë reshje deri në 400 milimetra në disa pjesë në veri dhe qendër të Vietnamit nga e mërkura deri të premten, tha agjencia e motit e këtij shteti.

Vërshimet e vazhdueshme i kanë shkaktuar 28 viktima në Vietnam dhe 11 në Kamboxhia, ku gati 25.000 shtëpi dhe 84.000 hektarë të mbjella janë dëmtuar, raportojnë mediet lokale.

Autoritetet për menaxhimin e fatkeqësive në Vietnam thanë se më shumë se 130.000 shtëpi janë prekur nga kjo fatkeqësi natyrore.

Shtatëmbëdhjetë punëtorë të ndërtimtarisë u zhdukën pas rrëshqitjes së dheut në një projekt për ndërtimin e një dige në pjesën qendrore të Vietnamit.

Gazeta shtetërore Nhan Dan raportoi se janë zhdukur edhe 13 punëtorë të ekipeve të kërkim-shpëtimit, të cilët shkuan për t’i gjetur dhe për t’i shpëtuar punëtorët e zhdukur.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...