Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Rruga Strugë – Qafë Thanë e shkatërruar, ministri Boçvarski i pa njoftuar me gjendjen e saj

Strugë, 6 shtator – Aksi rrugor nga Struga drejt Qafë Thanës, një nga arteriet rrugore më të rëndësishme në vend, ka degraduar tërësisht. Vetëm disa kilometra e gjatë, por duket sikur rruga nuk mbaron asnjëherë për shkak të dëmtimeve.

Janë krijuar vrima të mëdha dhe arrnime në çdo metër, rruga në këtë gjendje është prej disa vitesh. Përveç transportit dhe bizneseve që kanë dy vendet fqinje, kjo rrugë më e frekuentuar është gjatë verës nga qytetarët që bëjnë pushime në Shqipëri.

“Jemi në rrugën magjistrale e cila lidh Strugën me kufirin Qafë Thanë. Kjo rrugë prej dekadash është e shkatërruar dhe janë krijuar gropa të mëdha, andaj veturat detyrohen në korsinë tjetër për të shmangur ato, sepse disa nga to si kjo prapa meje janë edhe të pakalueshme. Ka pasur premtime të shumta nga autoritetet por pa një afat të caktuar për sanimin e kësaj rruge”.

Për këtë rrugë autoritetet disa herë kanë dhënë premtime se do të sanohet, por deri më tani asgjë konkrete nuk është ndërmarrë. Ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bllagoja Boçvarski si duket nuk ishte i njoftuar me gjendjen e kësaj rruge dhe premtime që i kanë bërë ish-ministrat e kësaj ministrie.

“Këtë informacion pas takimit me drejtorin e Ndërmarrjes publike  për rrugë shtetërore të Maqedonisë kur të njoftohem saktë me këtë pjesë do t’ju njoftojmë më gjendjen e kësaj pjese dhe do të bëjmë gjithçka të vazhdohet me realizimin të fillohen me punimet në këtë pjesë”, tha Bllagoja Boçvarski-ministër i Trasportit dhe Lidhjeve.

Rruga është kthyer një problem serioz edhe për banorët e fshatrave përreth, të cilët u duhet të kalojnë aty çdo ditë. Situata për përdoruesit e rrugës bëhet më e vështirë gjatë natës. Kjo për faktin se dëmtimet dhe gropat nuk shihen. Në vitin 2018 banorët e fshatrave përreth kanë protestuar duke bllokuar këtë rrugë por siç duket kërkesat dhe protesta e tyre janë një arritje e mbetur në tentativë.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...