Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Sa zgjat imuniteti nga Covid-19? E zbulon epidemiologu: Ja kur ndodh riinfektimi

Epidemiologu i njohur, Ilir Alimehmeti, ndalet në një postim të gjatë në ‘Facebook’ tek imuniteti ndaj SARS-CoV-2, duke u shprehur se deri më tani është bazuar vetëm mbi serologjinë, pra mbi gjetjen e antitrupave kundër këtij virusi.

Duke iu referuar faktit që u kuptua që në fillim se të gjithë personat e ekspozuar zhvillonin antitrupa (brenda max. 19 ditëve), por me kalimin e kohës (2-4 muajve) këto antitrupa fillojnë dhe bien, mjeku thotë se kjo rënie e titrit të antitrupave shkaktoi një panik publik/mediatik të kuptueshëm, “duke sjellë në vëmendje ato pak reinfektimet (<10 vetë në të gjithë botën deri më sot, ndër 33 milionë të infektuar zyrtarë) dhe duke vënë në diskutim serioz çështjen e “moszgjatjes” së imunitetit”.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...