Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

Gjatë konferencës së sotme të Gjykatës Speciale të Hagës, avokati mbrojtës i Hashim Thaçit, David Hooper kërkoi dorëzimin e materialeve të intervistës të kryer në Dhomat e Specializuara në Hagë.

“Nuk na e kanë dorëzuar derisa ne e kemi dorëzuar nocionin. Ende nuk i kemi marrë materialet e të akuzuarve të tjerë. Ambasadori i cili ishte mbrojtësi i pranishëm përmes lidhjes me audio e video edhe të presidentit Thaçi erdhi këtu në Hagë për tu marrë në pyetje, prokuroria i dha mbrojte dhe një tufë materialesh që do të diskutoheshin në intervistën e korrikut, me zotimit që mos t’i skanonte dhe mos të mbante asnjë kopje të tyre. Prokuroria i kishte një tufë dokumentesh dhe është e qartë kjo. Kur na e dhanë intervistën pse nuk na dhanë dokumentet. Kjo nuk ka të bëjë me covidin, por ata po e shohin teleskopin së prapthi. Kur pyeta për këto prova materiale ato nuk ishin, prandaj iu drejtova juve zoti gjykatës. Është e vështirë të flasësh shkurt në lidhje me këto çështje. Besoj që disa gjëra i kam diskutuar në rendin e duhur. Nuk po bëj gjeste teatrale”, tha ai.

Ditën e sotme po diskutohen disa nga kërkesat e Hashim Thaçit ndaj Gjykatës së Hagës. Kujtojmë se edhe më parë Thaçi ka kërkuar nxjerrjen e materialeve të intervistës të kryer në Dhomat e Specializuara në Hagë.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

Ambasadori Weidinger: Austria mbështet Kosovën në udhëtimin e saj drejt BE-së

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...