Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Senati e miraton zgjedhjen e Amy Coney Barrett si anëtare të Gjykatës së Lartë në SHBA

Senati amerikan ka votuar pro zgjedhjes së gjyqtares Amy Coney Barrett, si anëtare të Gjykatës së Lartë në SHBA.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, lidhur me këtë rast ka reaguar kandidati i demokratëve për zgjedhjet presidenciale, Joe Biden, i cili e quajti këtë vendim si të ngutshëm.

Gjyqtarja Barrett, 48 vjeçe, e dha betimin në Shtëpinë e Bardhë së bashku me presidentin amerikan, Donald Trump.

Zgjedhja e saj po konsiderohet edhe si fitore e Trump, derisa pak ditë kanë mbetur deri te zgjedhjet presidenciale të SHBA-së më 3 nëntor.

Vetëm senatorja e republikanëve, Susan Collins votoi kundër Barrett në votimin e së hënës, përderisa kjo e fundit u zgjodh me 52 vota për dhe 48 kundër.

Ndryshe, zgjedhja e anëtares së re në Gjykatën e Lartë të SHBA-së vjen pas vdekjes së gjyqtares Ruth Bader Ginsburg.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...