Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Serbia të përgjigjet për 1640 persona të zhdukur

Kosovës ende i mungojnë edhe 1640 persona të zhdukur gjatë luftës. Zbardhja e fatit të tyre ka qenë tema e parë në rinisjen e dialogut të nivelit të lartë mes Kosovës dhe Serbisë në korrikun e këtij viti por edhe në nivel ekspertësh.

Madje identifikimi i mbetjeve të personave e të zhdukur ishte një nga pikat e nënshkruara në dokumentin e zotimeve në Shtëpinë e Bardhë mes kryeministrit Avdullah Hoti e presidentit serb Aleksandar Vuçiq.

Por pavarësisht se në praninë e presidentit Trump, Vuçiq nënshkroi këtë zotim një zyrtar i lartë i shtetit serb e shkeli atë pak kohë pas.

Ishte ish-ministri i jashtëm serb Ivica Daçiq, tash kryetar i Kuvendit të Serbisë që u shfaq i nervozuar me serbët që tregojnë se ku janë varrosur shqiptarët në Serbi.

Kjo deklaratë nxiti reagime të ashpra në Kosovë, sidomos te familjarëve të të zhdukurve.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...