Agjencia Zhurnal.KS
Auto

Shefi i Toyota-s: Tesla ka recetë, por nuk është një gatues i mirë

Sipas Akio Toyoda, Tesla “nuk prodhon asgjë të vërtetë”. Në fund të fundit, njerëzit do të zgjidhnin Toyota.

Ky është një krahasim i çuditshëm që bosi i Toyota, Akio Toyoda bëri të premten e kaluar si pjesë e raportit financiar për tremujorin e dytë.

“Nëse drejtimi i një kompanie makinash do të ishte i krahasueshëm me drejtimin e një restoranti, Tesla do të kishte vetëm një recetë, Toyota do të kishte “një kuzhinë të vërtetë” dhe “gjithashtu një kuzhinier të vërtetë”, tha ai, transmeton Telegrafi.

Sipas tij, kapitalizimi i tregut të konkurrencës së tij është më i lartë, por Toyota tashmë ka prodhuar 100 milionë makina.

Ndërsa prodhuesi japonez ndërtoi mbi 10 milionë makina në 2019, Tesla dëshiron të prodhojë vetëm 500,000 njësi këtë vit.

Për sa i përket vlerës së tregut, Toyota po humbet.

Për shefin e Toyota-s, prodhuesi japonez ka ende një avantazh, sepse kur bëhet fjalë për produktet, ai ka “një menu të plotë që klientët do të zgjedhin”, thotë ai për Business Insider.

Nga ana tjetër, Tesla, në të vërtetë nuk prodhon “diçka të vërtetë”, kështu që njerëzit thjesht do të blinin recetë.

Përveç Toyota, shumë prodhues të tjerë gjithashtu kanë filluar të elektrizojnë linjën e tyre të produkteve. /Telegrafi/

Postime të ngjashme

Një Lotus “i ri” i vitit 2013 shitet për 70.000 dollarë

S.B.

Prodhuesi më i madh i veturave në Kinë do të lansojë rivalin e Teslas

S.B.

Megane 2021 i prin rrugës elektrike të Renaultit

S.B.

Hyundai paralajmëron nxjerrjen në treg të modelit Alcazar

admin

Nis prodhimi i Audi Q4 e-tron

admin

Elon Musk: Ne kemi bërë veturat më të mirë të të gjitha kohërave

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...