Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Shifra të dhimbshme/ Nigeri, 2.5 milionë fëmijë vuajnë nga kequshqyerja

Rreth 2,5 milionë fëmijë në Nigeri nën moshën 5-vjeçare vuajnë nga kequshqyerja e rëndë.

Sipas Clem Agba, ministri i shtetit për buxhetin dhe planifikimin kombëtar i Nigerisë, kequshqyerja mbetet një çështje pavarësisht përpjekjeve të qeverisë në vitet e fundit.

Agba tha se kjo shifër e bën Nigerinë vendin me numrin e dytë më të lartë të fëmijëve me probleme të zhvillimit në të gjithë botën.

Ai tha se problemet e kequshqyerjes, financiare dhe zhvillimit ishin në axhendën e qeverisë dhe qeveria është detyruar të krijojë një platformë për të mobilizuar palët për të gjetur një zgjidhje.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...