Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Shilegov: Do t’i shfuqizoja inspektimet qendrore, të mos ekzistojë inspektorat shtetëror

Shkup, 25 tetor – Do t’i kisha shfuqizuar inspektimet qendrore, plotësisht të mos ekzistojnë, të mos ekzistojë inspektorat shtetëror. Mund të ekzistojë organ shtetëror që do të kryejë kontroll në inspektimin e inspektimeve komunale, madje as inspektim të tregut nuk duhet të jetë qendror.  Prioritetet i kemi të ndryshme si organe, theksoi kryetari i Qytetit të Shkupit në debatin “Si deri në shërbime inspektimi  efikase dhe të pavarura në Shkup” që e organizoi OJQ Infoqendra.

Ai u përqendrua në disa probleme me të cilat po përballen inspektoratet komunale, si dhe në nevojën nga ndryshimi i rregullores ekzistuese.

Shkupi, sipas tij, është shumë më specifik sipas njësiteve të tjera të vetëqeverisjes lokale, siç tha, dualizmi në vetëqeverisjen lokale. Sepse, thekson, kemi marrë vendim se është arsyeshme këtë që e kemi si koncept.

Për këtë, u ndërlidh ai, dhe propozohet si qasje rajonale në inspektim, duke pasur parasysh se jo  të gjitha komunat kanë kapacitet të kenë inspektorat në kurrizin e tyre,  as megjithatë kanë aq potencial njerëzor.

Shtoi se kategoria në përgjegjësi morale dhe njerëzore, jashtë përgjegjësisë politike për bartësit e funksioneve publike është mungesë serioze e shoqërisë sonë.

Negociatat me Bashkimin Evropian, shtoi ai, nuk na i sjellin vlerat e Bashkimit Evropian, por, siç theksoi,  ndryshimi ynë në kategorinë e përgjegjësisë në punën që bëjmë do të na çojë drejt një funksionimi cilësor të institucioneve, siç dëshirojmë të gjith.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...