Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Shkencëtarët krijojnë mikro-robot që mund t’i luftojë qelizat kancerogjene

Shkencëtarë në Universitetin Cornell njoftojnë se kanë krijuar një mikro-robot i cili lëviz përmes katër “këmbëve” dhe mund të shihet vetëm me mikroskop.

Sipas raportimit të BBC, shkenctarët për me pak se një javë mund të krijojnë një milion robotë, ndërsa “këmbët” e tyre mund të lëvizin duke përdorur dritën laser.

Itai Cohen dhe Paul McEuen shpresojnë se këto mikro-robotë do të shërbejnë për terapi mjekësore në të ardhmën, ndërsa kanë shtuar se janë mjaft të vegjël për tu injektuar në trup, duke u projektuar për shkatërrimin e qelizave kancerogjene, transmeton KOHA.

Ata janë mjaft të vegjël për t’u injektuar në trup dhe mund të projektohen për të shkatërruar qelizat kancerogjene.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...