Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Shqipëri-Kosovë, shtyhet për në 2 tetor mbledhja e përbashkët e dy qeverive

Mbledhja e përbashkët mes dy qeverive, të Tiranës dhe Prishtinës, e parashikuar për këtë të premte, do të zhvillohet më 2 tetor.

Lajmin e jep kryeministri Avdullah Hoti përmes një postimi në Twitter.

Sipas Hotit, shkak për këtë vendim është bërë seanca e Kuvendit të Kosovës, e programuar për të njëjtën ditë, raporton Ora News.

Për shkak të seancës së Kuvendit të Kosovës, u dakorduam me Kryeministrin Rama që mbledhjen e përbashkët të dy qeverive tona, të paraparë për këtë të premte, ta mbajmë më 2 tetor.

E falënderoj Kryeministrin Rama për mirëkuptimin dhe dy ekipet tona për përgatitjen e mbledhjes”, shkruan Hoti në Twitter.

Qeveritë e dy vendeve kishin planifikuar të mblidheshin këtë të premte, 25 shtator, në Shkodër, gjatë së cilës do të nënshkrueshin tre marrëveshja.

Mbledhja e përbashkët e 2 tetorit do të jetë mbledhja e gjashtë e përbashkët e dy qeverive. Mbledhja e parë e përbashkët u mbajt më 11 janar të vitit 2014 në Prizren dhe drejtohej nga kryeministrat e atëhershëm të Kosovës dhe Shqipërisë, Hashim Thaçi dhe Edi Rama, të cilët atë ngjarje e quajtën “historike”.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...