Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Shqipëria pranë vaksinës, Rama: Paguam kaparin për Covax-in

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar që qeveria shqiptare ka paguar kaparin për të marrë vaksinën anti COVID si pjesë e paketës COVAX.

Gjatë fajlimit të tij të sotëm në Kuvend, kreu i qeverisë theksoi se Shqipëria ka hyrë në rrjetin e shteteve që ka financuar aksesin për vaksinën që pritet të dalë në muajt në vijim.

“Vërehet fenomeni i marrjes së medikamenteve që nuk ndihmojnë dhe që në shumë raste e dëmtojnë të prekurin nga ky virus. Këtu hyjnë spekulantët, ato ilaçe bazë të recetës bazë, mbi orientimet bazë të sistemit tonë, thonë që nuk mjaftojnë, por është këmbëngulje e përditshme e ekspertëve që qytetarët të mos bien pre e ankthit dhe pasigurisë dhe të mos marrin këshilla më me ëhatsapp nga njëri tjetri, apo nga mjekë që nuk janë të specializuar siç janë mjekët e familjes, – u shpreh Rama. – Në buxhetin e vitit 2021, ne do të vazhdojmë mbështetjen financiare, një skemë për t’i rimbursuar medikamentet, do dyfishojmë ndihmën ekonomike për periudhën e pandemisë, për ata që punojnë në të zezë është e domosdoshme që t’u japim një ndihmë ekonomike të dyfishuar. Ndërkohë, kemi paguar kaparin për Covax-in, kemi prenotuar për të marrë vaksinën. Jemi në komunikim të përditshëm me BE, unë kam pasur një bisedë të gjatë me presidentët e Komisionit”, – tha Rama. /e.a/noa.al/

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...