Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Si u bë milioner dhëndri i Berishës, skema që drejtoi për privatizimin e tokës së kompleksit Partizani

Jamarbër Malltezi është aktualisht një nga pronarët e kompanive të ndërtimit të banesave me të mëdha në vend. Po si u bë i apasionuari pas mjedisit dhe natyrës një pronar i madh ndërtimesh betoni hekuri dhe tullash. Top Channel ka zbardhur rrugëtimin e pasurimit të Malltezit.

Jamarbër është i martuar me Argita Malltezin, vajzën e ish-kryeministrit Berisha. Në kohën kur vjehrri ishte kryeministër dhe kryetar i bashkisë ishte Lulzim Basha, Malltezi ishte në krye të operacionit që çoi në tjetërsimin kompleksit Partizani i cili u zhduk që zona të mbushej me 17 kulla të larta me mijëra apartamente të shitura. Jamarbër Malltezi dhe motra e tij janë njohur nga gjykata si trashëgimtarë të 1 të 64 të pronës së familjes Begeja në Tiranë. Nëna e tyre ishte pasardhëse e kësaj familje.

Toka në pronësi të kësaj familje është egzaktësisht 9213 metra katrore dhe sipas ndarjes Jamarbërit i takon rreth 144 metra tokë. Kaq tokë është e mjaftueshme për të bërë një apartament me dy dhoma e kuzhinë e pak oborr e parkim për një makinë. Por jo, Jamarbëri, dhëndri i ish-kryeministrit, u emërua përfaqësues i trashëgimtarëve të familjes Begeja.

Një tjetër familje trashëgimtare me mbiemër Kadi zgjodhi Malltezin përfaqësues duke u angazhuar ti paguajë 5 përqind të pronës për shpenzime. Pas kësaj, në kohë rekord nga tetori i vitit 2008 deri në dhjetor të atij viti ministria e Mbrojtjes e drejtuar nga Arben Imami, anëtar i qeverisë së vjehrrit të Malltezit, përfundoi të gjitha procedurat për kalimin e pronësisë së tokës dhe shitjen e hotelit gjigant dhe ndërtesave me 100 milionë lekë të vjetra. Pagesën në emër të pronarëve e bëri një ndërtues i cili në kohën kur Malltezi vraponte në zyrat e shtetit, regjistroi një kompani ndërtimi të quajtur Homeplan. Ky është dokumenti i regjistrimit në vitin 2008. Pak kohë më vonë, bashkia e Tiranës e drejtuar nga Lulëzim Basha i dha lejen zhvillimore kësaj kompanie për të ndërtuar dhjetëra kulla. Pronarët e tokës, autorizuan Malltezin të zgjidhte dhe kontaktonte ndërtuesin që do zhvillonte pronën e tyre. 10 vite më vonë, Jamarbër Malltezi dhe një përfaqësues i familjes Begeja marrin 60 përqind të kompanisë së ndërtimit, 35 përqind i takojnë Jamarbërit. Regjistrimi është bërë në vitin 2018 por në fakt ky dokument tregon se Jamarbër Malltezi u bë pronar I kësaj kompanie në vitin 2014. Në këtë mënyrë nga një pronë prej 144 metrash tokë, Jamarbër Malltezi u bë pronar i më shumë se një të tretës të një kompleksi pallatesh me vlerë mbi 20 milionë euro. Kaq e thjeshte ishte që të bëhesh milioner.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...