Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Skandali i 450 milionë euro/ SPAK-u nis hetimet për inceneratorët e Fierit, Elbasanit dhe Tiranës. Sekuestrohen kontratat e PP-ve

SPAK-u ka nisur hetimet për inceneratorët e Fierit, Elbasanit dhe Tiranës. Kjo vjen pas kallëzimeve që Partia Demokratike ka depozituar tre ditë më parë kallëzimin për inceneratorin e Tiranës, ndërsa ditën e djeshme atë për Fierin. Burime zyrtare nga SPAK, kanë thënë për Televizionin Klan se hetimet do të zgjerohen për të përfshirë çdo pretendim të demokratëve për afera korruptive. Të 3 dosjet do hetohen më vete. Prokurorët e SPAK-ut do të marrin në dorë dokumentet e procedurave të tenderimit, ndërsa emra konkretë në hetim ende nuk ka përfshirë. SPAK-u sqaron se nga prokurorët e çështjes do të ndërmerren veprime konkrete, mirëpo ato nuk mund të bëhen publike. Partia Demokratike ka dorëzuar 3 padi për inceneratorët, ku akuzon Kryeministrin Edi Rama, Ministrin Arben Ahmetaj, Kryebashkiakun Erion Veliaj dhe ish-Ministrin Lefter Koka dhe biznesmenët Klodian Zoto dhe Mirel Mërtiri, të cilët i akuzon për shpërdorim detyre, pabarazi në tendera dhe për grup të strukturuar kriminal.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...