Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Smillov: Nëntë arsye pse Bullgaria është në rrugë të bën gabim strategjik me bllokimin e Maqedonisë së Veriut

Shkup, 16 nëntor, zhurnal.mk – Bullgaria është në rrugë të bën gabim strategjik në politikën e saj të jashtme. Me bllokimin e negociatave për Maqedoninë e Veriut për antarësim në BE, Bullgaria në thelb punon kundër vetvetes: i ngadalëson integrimet dhe lidhjen e rajonit të patjetërsueshme për prosperitetin e saj, mbështet disponimin antibulhar në vendin fqinj dhe bie në izolimin ndërkombëtar për shkak të pozicionit të saj të pakuptueshëm. Në vend të një politike të jashtme principiele, Bullgaria po shndërron interpretimet e saja romantike të historisë së saj në matëse të mardhënieve të saj me pjesën tjetër të botës, shkruan në një kolumnë për Dojçe Vele, Daniel Smillov, profesor i shkencave politike në Universitetin e Sofjes, transmeton Zhurnal.

Smillov potencon nëntë arsye për të cilat vlerson se duhet të ekziston një llojë distikncioni mes politikës dhe historisë:

  1. Historia nuk është çështje e negociatave mes shteteve
  2. E drejta ndërkombëtare i rregullon mardhëniet mes shteteve. Në të, shtetet pranojnë mes vete identitetin kombëtar, kombësinë, gjuhën ose religjionin
  3. Ideja për komision të përbashkët për çështjet historike ka pasur për qëllim që ti përmirëson mardhëniet mes dy vendeve përmes procesit dhe dialogut. Por, me fiksimin e negociatave për qëndrim të përbashkët për të gjitha çështjet, efekti nga aktiviteti i këtij komisioni fillon të gjeneron rezultat të kundërt

Kolumnën e plotë të profesorit Smillov mund ta lexoni KËTU

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...