Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Studimi nga Oksfordi: Njerëzit që luajnë këto dy video-lojëra janë më të lumtur

Studimi i Oksfordit ka treguar se njerëzit që luajnë lojëra video për një kohë të gjatë janë më të lumtur sesa ata që nuk e bëjnë këtë, shkruan BBC.

Kërkimi i Institutit të Internetit të Oksfordit u përqendrua në dy lojëra – Animal Crossing dhe Plants vs Zombies, transmeton Telegrafi.

Zhvilluesit e këtyre lojërave ndanë të dhëna anonime për sa kohë luan secili nga pjesëmarrësit.

Këto të dhëna u lidhën më pas me një sondazh në të cilin lojtarët u përgjigjën pyetjeve.

Gjithsej morën pjesë 3274 persona, të gjithë ishin mbi 18 vjeç.

Nintendo ekspozoi vetëm të dhëna për kohën e lojës së Animal Crossing, por EA gjithashtu paraqiti të dhëna për suksesin e lojës Plants vs Zombies: Battle for Neighborville.

Rezultate befasuese

Profesori Andrew Przybylski, i cili drejtoi kërkimin, thotë se është i befasuar nga rezultatet.

“Nëse luani Animal Crossing katër orë në ditë çdo ditë, ka të ngjarë të thoni se ndiheni shumë më të lumtur sesa dikush që nuk e bën. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë se Animal Crossing në vetvete ju bën të lumtur”, thotë Przybylski, duke shtuar se gjatë së kaluarës 40 vjet hulumtim sugjeroi që sa më gjatë të luanin njerëzit, aq më të palumtur ishin ata.

Ai vuri në dukje se ata që ndiheshin të detyruar të luanin – për shembull, sepse po përpiqeshin të shmangnin stresin në fusha të tjera të jetës – ishin më pak të kënaqur.

Profesori u bëri thirrje zhvilluesve të tjerë të lojërave për të ndihmuar në një hulumtim të tillë duke publikuar të dhëna.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...